O MUZEUM


ul. Św. Jakuba 1 87-300 Brodnica tel./fax (56) 495 05 70

Dyrektor – mgr BARTOSZ MARKUSZEWSKI

Prowadzimy lekcje muzealne, organizujemy obozy naukowe. Współpracujemy z Towarzystwem Przyjaciół Muzeum w Brodnicy, które wspiera nas w wielu działaniach.
GODZINY OTWARCIA:
W SEZONIE 
(od 15 maja do 15 września):
* codziennie, od 10:00-17:00

POZA SEZONEM:
* poniedziałek: nieczynne dla zwiedzających
* wtorek: 8:00-16:00
* środa-piątek: 8:00-15:00
* sobota: 9.00-15:00
* niedziele i święta: 10:00-14:00

MUZEUM ZAMKNIĘTE:
* I dzień Bożego Narodzenia
* I dzień Wielkanocy
* Boże Ciało
* Nowy Rok
* Wszystkich Świętych

Pozostałe dni świąteczne:
* od 10:00-14-00

Po sezonie Muzeum czynne jest 6 dni w tygodniu (oprócz poniedziałków), w godz. 8.00-15.00, wtorki od 8.00 do 16.00.

MUZEUM w BRODNICY zostało powołane do życia 29 marca 1973 roku jako MUZEUM REGIONALNE W BRODNICY. Od 1999 r. nazwa naszej instytucji  brzmi MUZEUM w BRODNICY. Od początku jesteśmy placówką naukowo-oświatową, realizującą zadania statutowe w ramach działów: ARCHEOLOGII, HISTORII, ETNOGRAFII i PRZYRODY. Obszarem naszego działania jest szeroko rozumiany region brodnicki. Muzeum w Brodnicy mieści się w kompleksie trzech zabytkowych budowli, zlokalizowanych w centrum miasta: w XIV. wiecznej Bramie Chełmińskiej wraz z przyległą kamienicą, w piwnicach XIV. wiecznego zamku krzyżackiego oraz w barokowym spichlerzu z 1604 r. Nasza kolekcja zabytków liczy ponad 50 tys. pozycji inwentarzowych i blisko pół miliona eksponatów.

W ramach działalności naukowo-badawczej współpracujemy z wieloma instytucjami naukowymi w kraju i za granicą. Nasz dorobek wystawienniczy to ponad 230 wystaw o różnorodnej tematyce – od archeologii po prezentacje sztuki współczesnej.
Dwie z nich zostały docenione przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, w ramach prestiżowego Ogólnopolskiego Konkursu na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku – w 1995 roku otrzymaliśmy wyróżnienie dla wystawy “Przyroda, dom, pejzaż rodzinny”, a w 1997 roku zdobyliśmy nagrodę dla wystawy “Życie codzienne mezolitycznych myśliwych z Mszana sprzed 10.000 lat”.
Docenione zostały również nasze działania. W 1999 roku przyznano nam wyróżnienie w Konkursie na Najciekawsze Wydarzenie Muzealne Roku SYBILLA,  za MEDIEWALIA 1999.
Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla, to ogólnopolski, coroczny konkurs, mający na celu wyłonienie i promocję najlepszych przedsięwzięć polskich muzeów, organizowany przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Muzeum w Brodnicy odwiedza rocznie ok. 40.000 osób. Prócz działalności wystawienniczej i naukowo-badawczej prowadzimy różnorodne formy działalności edukacyjno-popularyzatorskiej, między innymi, LEKCJE MUZEALNE.

Od 30 SIERPNIA 2022 nowym dyrektorem naszego muzeum jest związany z nim od niemal piętnastu lat, BARTOSZ MARKUSZEWSKI – absolwent UMK w Toruniu, na kierunku historia oraz studiów podyplomowych, na specjalizacji Ochrona i zarządzenie kolekcją muzealną. Nasz nowy dyrektor od wielu lat jest również członkiem Stowarzyszenia Muzealników Polskich.
Prywatnie jest dumnym ojcem i mężem, a swój wolny czas najchętniej spędza w zaciszu swojego drewnianego domu. Zresztą, praca w drewnie to jedna z jego pasji – obok historii i….piłki nożnej.