Z Lajkonikiem przez niebo, piekło i czyściec.
11 CZERWCA, W GALERII BRAMA
OTWARTO WYSTAWĘ, PT.
“KRAKOWSKIEGO LAIKONYKA EGO, W BOSKIEJ KOMEDII DANTEGO”,
autorstwa JANA KANTEGO PAWLUŚKIEWICZA – znanego i znakomitego muzyka, kompozytora, m.in: “Nieszporów Ludźmierskich” i “Radości Miłosierdzia”, współtwórcy kabaretu i zespołu “Anawa”.
Najnowszy cykl Jana Kantego Pawluśkiewicza powstał w latach 2013-2014 i jest wyrazem zafascynowania mistrza poezją Dantego Alighieri oraz plastycznym rozwinięciem napisanego kilka lat temu przez artystę koncertu oratoryjnego „Weneckie Opowieści o Piekle i Raju”. Krakowski lajkonik oprowadza nas po piekle („Laikonyk No 6”, „Laikonyk No 10”), czyśćcu („Laikonyk Wytrawny”, „Laikonyk Głowę Przechylający”) i raju („Laikonyk z Ptaszkiem Ponurym”, „Laikonyk Przesadny”). Tła obrazów nie pozostawiają wątpliwości gdzie wędrowny orszak się znajduje. W piekle tła są ciemne i zagęszczone, w czyśćcu są szare a w raju jaśniuteńkie. Za sprawą Jana Kantego Pawluśkiewicza LAIKONYKI łączą uniwersalną poezję Dantego z lokalnym kolorytem folklorystycznej zabawy, odbywającej się corocznie w Krakowie, w oktawę Bożego Ciała. Premiera wystawy miała miejsce w Krakowie (jako rozpoczęcie Festiwalu Marka Grechuty).
Na wystawę składa się 27 obrazów, wykonanych unikalną techniką żel-artu.
“Żel-art to malarstwo z użyciem żelu hinduskiego, który – dzięki myśli technicznej japońskich inżynierów – podawany jest w formie długopisu. W sensie estetycznym jest to połączenie współczesnej ekstrawagancji z konwulsywną klasyką” – taką definicję tworzonej przez siebie sztuki podał podczas spotkania z publicznością, w PAŁACU ANNY WAZÓWNY.
Artysta z humorem i swadą opowiadał o swojej przygodzie malarskiej, czym wzbudzał salwy śmiechu u zgromadzonych gości. Rozmowę poprzedziła projekcja filmu z pokazu obrazów w 3D, wyświetlanych na fasadzie Teatru Starego, w Krakowie.
Zadanie dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – Interwencje 2019