FERIE 2023 z MUZEUM W BRODNICY

KREATYWNIE, BEZPIECZNIE I Z PRZYGODĄ, CZYLI FERIE ZIMOWE 2023 Z MUZEUM W BRODNICY!

Zapraszamy do nas dzieci w wieku 7-12 lat. Spotkania na zamku będą doskonałą okazją do twórczego i kreatywnego spędzenia czasu, spotkań z ciekawymi osobami i odkrywania muzealnych skarbów.
W ramach zajęć realizowany będzie program wychowawczo – profilaktyczny “ZIMOWĄ PORĄ NA ZAMKU”.

KIEDY?
OD 31 STYCZNIA 2023 DO 10 LUTEGO 2023, W GODZ. 10:00-14:00. (wtorki, środy, czwartki i piątki).
GDZIE? W PIWNICACH ZAMKOWYCH.
ZAPISY – od 17 STYCZNIA 2023, OD GODZ. 08:30, WYŁĄCZNIE pod tel. 56 498 47 87. NIE PRZYJMUJEMY ZAPISÓW WCZEŚNIEJ! U W A G A!!! LICZBA MIEJSC OGRANICZONA! JEDNA OSOBA MOŻE ZAPISAĆ MAKSYMALNIE DWÓCH UCZESTNIKÓW.

Prowadzący: Agnieszka Markowska, Filip Marciniak.

PROGRAM FERII:

31 STYCZNIA, WTOREK
* Omówienie programu i zapoznanie uczestników zajęć z regulaminem.
* „Chcę być przykładem, Żyję zdrowo!” – zajęcia z wykorzystaniem materiałów edukacyjno-profilaktycznych.
* “Poznajemy siebie” – zabawy integracyjne “na dobry początek”.
* “Cztery pory roku w zwyczajach i obrzędach ludowych” – omówimy najważniejsze obrzędy i tradycje naszych przodków, w odniesieniu do poszczególnych miesięcy i pór roku.
* “Mój rok”- zajęcia plastyczne.

1 LUTEGO, ŚRODA
* Zabawy na dobry klimat w grupie.
* “Zwierzęta zimą” – jak pomagać dzikim oraz bezdomnym zwierzętom zimą, jak świadomie je dokarmiać? Poznajemy zwierzęce “sposoby na zimno”.
* “Papierowy zwierzyniec” – zajęcia manualne i plastyczne.
* „Narkotyki? To mnie nie kręci! Nie próbuję! Pomagam” – w ramach kampanii „Stop uzależnieniom behawioralnym” (zajęcia z elementami profilaktyki uzależnień od narkotyków, dopalaczy i innych substancji psychoaktywnych)

2 LUTEGO, ŚRODA
* Wycieczka do Muzeum Handlu Wiślanego FLIS w Grudziądzu (zwiedzanie i warsztaty piekarnicze).

3 LUTEGO, PIĄTEK
* Gry i zabawy na dobry klimat w grupie.
* Warsztaty ze Stowarzyszeniem Sagitta (zrobimy “łapacze snów”, nauczymy się średniowiecznego tańca i poznamy dawny sprzęt obozowy i rycerski).
* “Zdrowa, bezpieczna zima” – dowiemy się jak bezpiecznie spędzać ferie, jakich zachowań unikać zimą, jakie niebezpieczeństwa i zagrożenia czyhają na młodego człowieka i jak im zapobiegać.

7 LUTEGO, WTOREK
* Zabawy na dobry klimat w grupie.
* “Skarby ukryte w ziemi”- spotkanie z archeologiem. Dowiemy się kim jest archeolog i na czym polega jego praca?
* Zabawa w poszukiwaczy skarbów.
* “Budowniczowie sprzed wieków” – zajęcia manualne.
* “Człowiek i jego przedmioty na przestrzeni dziejów” – zabawa w grupach.
* “Zamkowe bajanie” – legendy i opowieści “z dreszczykiem”.

8 LTEGO, ŚRODA
* Zabawy na dobry klimat w grupie.
* “Muzyczna podróż w czasie” – jakie są korzenie muzyki? Czy nasi praprzodkowie lubili śpiewać? Jakich instrumentów używali? Co archeologia może nam powiedzieć o muzyce? – porozmawiamy o historii muzyki i instrumentów.
* “Zrób to sam i zagraj!” – wykonamy własne instrumenty muzyczne
* “Porozmawiajmy o … profilaktyce zdrowego życia” – realizacja kampanii edukacyjnej mającej na celu zwiększanie świadomości dzieci i młodzieży na temat szkód, wynikających z picia alkoholu oraz promocję zdrowego stylu życia z uwzględnieniem aktywności kulturalnej. Zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem materiałów edukacyjno-profilaktycznych.

9 LUTEGO, CZWARTEK
* Gry i zabawy na dobry klimat w grupie.
* “Kochać…czy to łatwo powiedzieć?” – skąd wywodzą się Walentynki? Kto jest patronem zakochanych? W jaki sosób wyrażać uczucia? – warsztaty.
* “Kreatywne Walentynki” – wykonujemy drobne upominki dla bliskich.
* “Hulanki i swawole na zamku!” – zabawa karnawałowa!

10 LUTEGO, PIĄTEK
* “My się zimy nie boimy” – zabawy na śniegu (w zależności od pogody). * “Co kryje wieża…?” – szukanie cukierków na zamkowej wieży. * “Jaka to legenda..? – miniturniej wiedzy na temat lokalnych legend.
* Biesiada rycerska.
* Podsumowanie zajęć.

Zajęcia dofinansowane przez UM w Brodnicy z Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na lata 2022 – 2024.